כתיבת מסמך אפיון אתר אינטרנט מקצועי

אם נשווה את הקמת האתר ללידה, הרי שאפיון אתר אינטרנט הוא בעצם ההריון. זה השלב שבו לומדים, מאפיינים ומהרהרים לגבי מה שעתיד לצאת לאוויר העולם. לא פלא אם כן, שמומחים רבים מגדירים את שלב אפיון האתר בתור השלב החשוב ביותר בהקמתו.

קודם כל, חשוב להבין שאפיון אתר אינטרנט הוא בסך הכל מסמך. למרות שמדובר רק בטקסט עם נוסח של כמה דברים, חשיבותו היא מהמעלה העליונה ביותר, שכן במסמך הזה יתוארו כל המטרות, היעדים ושיטות הבנייה של האתר, כולל הניווט בו וקצב התקדמותו.

אפיון אתר אינטרנטאפיון לאתר אינטרנט - למה זה חשוב?

בניית אתר היא משימה מורכבת, וכדי להבטיח תוצר שלם ומוצלח, יש להעניק את הדעת לגבי קריטריונים רבים. עצם האפיון מאפשר להגדיר את המטרות במסודר ולעבוד בהתאם לפרוטוקול שנקבע. האפיון מקל מאוד על תהליך העבודה, וכן מאפשר תיאום ציפיות בין הלקוח לבין חברת בניית האתרים - ברגע שהמידע יהיה רשום שחור על גבי לבן, לא יהיה מקום לאי הבנות.

לכן, חשוב להדגיש כי למרות שעל האפיון להיות מקצועי, עליו גם להיות ברור ומובן ללקוח. הרי אם האפיון יכתב בשפה טכנית מדי מבלי שהלקוח יוכל להבין במה מדובר, כבר פספסנו מטרה אחת חשובה. בנוסף, האפיון צריך להיכתב ברזולוציה מאוד מדוייקת, דהיינו עד לרמה של בחירת שפת התכנות של האתר, הלו"ז וכן התייחסות לחוויית הגולש באתר.

מה צריך לכלול האפיון?

עד עכשיו דיברנו על האפיון במונחים כלליים אבל הגיעה השעה לברר בדיוק אילו מרכיבים צריכים להימצא באפיון טוב וברור:
 • שלב ראשון באפיון - הצבת מטרות ויעדים. השלב שמוכרח לעמוד בבסיסה של פירמידת העבודה.
   
 • שלב שני באפיון - הגדרת הקונספט העיצובי. הכוונה לצבעים השולטים, למבנה, דוגמאות לאתרים שעומדים ברמה האסתטית הרצויה. הכוונה לפרטים אשר יגדירו כיצד תיראה המעטפת החיצונית של האתר.
   
 • שלב שלישי באפיון - הגדרת צירי הניווט באתר. השלב הזה חשוב מאוד שכן הוא יקבע במידה רבה מה תהיה חוויית הגולש באתר. כאן יקבעו התפריטים, הטפסים ליצירת קשר, קישורים ועוד.
   
 • שלב רביעי באפיון - הגדרת מערכת האתר ומערכת ניהול האתר. הכוונה לאזורים שבהם ניתן יהיה לערוך את האתר באמצעות ממשק ניהול עצמאי. בשלב הזה יש להגדיר כיצד תתבצענה פעולות העריכה במערכת הניהול ומה תהיה שפת התכנות שלה.
   
 • שלב חמישי באפיון - השלב האחרון כולל את הלו"ז לסיום הפרוייקט. חשוב להציב יעד ריאלי ולא מרוחק מדי, על מנת שהפרוייקט לא ימשיך להידחות עוד ועוד. כמובן שהלו"ז לא יהיה בגדר המלצה אלא תאריכים שחשוב מאוד לעמוד בהם.

לאחר שקראתם את המאמר, מומלץ לקרוא את המאמר הבא:
מחירים לבניית אתר באינטרנט
כמה עולה לבנות אתר באינטרנט?
כיאה לעולם העסקים, חשוב לדעת להתייחס בסקפטיות להצעות מחיר נמוכות מאוד. אם ההצעה נשמעת טובה מדי מכדי להיות אמיתית - רוב הסיכויים שהיא אכן לא ריאלית.
צור קשר
077-4604410

מלאו את הפרטים לקבלת מידע והצעת מחיר

*
*
*
חובה למלא את המסומן ב
*